Statut Fundacji

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Fundacja pod nazwą Fundacja Chętnie Pomogę, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Wojciecha Pietkiewicza, zwanego dalej Fundatorem, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz niniejszego statutu.
§ 2.
Siedzibą Fundacji jest miasto Wrocław.
Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundacja może działać poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Czas działania Fundacji jest nieograniczony.
Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach.
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale i dyplomy honorowe oraz przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§ 3.
Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
Działalność statutowa i gospodarcza Fundacji może być prowadzona we współpracy z innymi podmiotami.
W celu realizacji działalności statutowej Fundacja może przystępować do innych podmiotów, w tym krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działania, spółdzielni, spółek, fundacji i stowarzyszeń, a także tworzyć takie podmioty samodzielnie lub wspólnie z innymi podmiotami.
Fundacja może ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego stosownie do ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, po spełnieniu wymaganych przesłanek ustawowych.

II. CELE I REALIZACJA DZIAŁAŃ FUNDACJI
§ 4.
Celami Fundacji są:
Działalność dobroczynna polegająca na udzielaniu wszechstronnej pomocy osobom przeżywającym trudności finansowe, rodzinne, zagrożone rozbiciem rodziny lub wykluczeniem społecznym;
Działalność kulturalna i oświatowa poprzez upowszechnianie wzorców osobowych małżeńskich i rodzinnych służących wychowywaniu człowieka wolnego od uzależnień szkodliwych społecznie i człowieka otwartego na potrzeby innych ludzi;
Ochrona zdrowia (głównie psychicznego) i pomoc społeczna małżonkom oraz rodzinom, w szczególności poprzez prowadzenie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom małżeńskim i rodzinnym;
Wspieranie młodzieży i dzieci;
Popularyzacja idei mediacji małżeńskiej, rodzinnej i społecznej;
Popularyzacja idei dialogu motywującego;
Przeciwdziałanie patologiom społecznym (alkoholizm, narkomania, przemoc itp.) oraz profilaktyka problemów wynikających z uzależnień i przemocy;
Integracja środowisk zajmujących się pomocą rodzinie;
Dbałość o podmiotowość i godność jednostki oraz rodziny i społeczności;
Wszechstronna pomoc w edukacji, w rozwoju osobowościowym, fizycznym i społecznym, rozwijaniu zdolności, talentów i zainteresowań;
Wspieranie możliwości własnych jednostki i grup, a zwłaszcza ich kompetencji społecznych, inicjatywy i kreatywności;
Wspieranie integracji społecznej i inicjatyw obywatelskich;
Działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu.

§ 5.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
Współpracę ze szkołami w zakresie wspierania dzieci i rodzin w trudnej sytuacji społecznej poprzez kupowanie obiadów, dofinansowanie wycieczek, zajęć dodatkowych, obozów, składek szkolnych itp.;
Organizowanie, prowadzenie, wsparcie warsztatów, konferencji, forów, rekolekcji, grup wsparcia, obozów dla małżeństw, rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych;
Inspirowanie i prowadzenie przedsięwzięć integracyjnych, takich jak imprezy o charakterze kulturalnym, towarzysko-rekreacyjnym, festiwali, happeningów, pokazów filmowych, teatralnych, rekreacyjnych, sportowych;
Prowadzenie mediacji i dialogów motywujących oraz organizowanie wydarzeń mających na celu ich promocję;
Prowadzenie poradnictwa i wsparcia dla małżeństw i rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych;
Współpracę z pokrewnymi fundacjami, stowarzyszeniami, klubami w Polsce i za granicą poprzez podejmowanie wspólnych form działalności;
Współpracę z organami administracji państwowej i samorządowej oraz osobami i instytucjami w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
§ 6.
Fundacja może współdziałać z innymi instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi dla osiągnięcia celów statutowych. Współdziałanie to może mieć charakter wspierania organizacyjnego oraz częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia, a także pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł.
Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, przedstawicielstwa oraz inne jednostki organizacyjne, w tym zamiejscowe, a także przystępować do spółek i fundacji.
Oddziały, zakłady, filie, przedstawicielstwa oraz inne jednostki organizacyjne Fundacji mogą posiadać odrębną osobowość prawną, być osobnym pracodawcą, a także posiadać odrębność finansową oraz dysponować wyodrębnionymi środkami.
Oddziały, zakłady, filie, przedstawicielstwa oraz inne jednostki organizacyjne powołuje Zarząd Fundacji.
Oddziały, zakłady, filie, przedstawicielstwa oraz inne jednostki organizacyjne reprezentuje jednoosobowo dyrektor powoływany i odwoływany przez Zarząd Fundacji na okres 5 (pięciu) lat.
Dyrektorzy oddziałów, zakładów, filii, przedstawicielstw oraz innych jednostek organizacyjnych mogą jednocześnie być członkami organów Fundacji.

III. MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 7.
Majątek Fundacji stanowi: fundusz założycielski w kwocie 1 000 złotych (słownie: tysiąc złotych) oraz mienie nabyte i środki pozyskane przez Fundację w toku jej działania.
Środki na realizację celów fundacji i pokrycie kosztów działalności pochodzą z:
darowizn, spadków, zapisów;
dotacji i subwencji oraz grantów;
programów Unii Europejskiej i funduszy strukturalnych;
zbiórek i imprez publicznych;
dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego;
odsetek i depozytów bankowych oraz papierów wartościowych, a także dochodów z innych instrumentów finansowych dostępnych na rynku kapitałowym;
odpłatności za szkolenia, treningi, warsztaty, konsultacje oraz inne odpłatne działania fundacji.
§ 8.
Dochody z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
W sprawach przyjęcia darowizn, spadków, zapisów oraz dotacji, oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji zgodnie z zasadami reprezentacji.
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa wymagane oświadczenia.
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Fundacja odpowiada całym majątkiem za swoje zobowiązania.
Majątek Fundacji może być lokowany na rachunkach i lokatach bankowych, papierach wartościowych, w nieruchomościach oraz w środkach trwałych.
IV. ZARZĄD FUNDACJI
§ 9.
Zarząd Fundacji składa się od jednego do trzech członków powoływanych na pięcioletnią kadencję.
Członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, powołuje i odwołuje Fundator, bez konieczności podawania przyczyny.
Fundator może zostać członkiem Zarządu.
Funkcję członka Zarządu można pełnić przez dowolną liczbę kadencji.
Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą odwołania, pisemnej rezygnacji z członkostwa bądź śmierci członka Zarządu.
Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
§ 10.
Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
Każdy członek zarządu ma prawo do samodzielnej reprezentacji Fundacji.
W przypadku, gdy w skład Zarządu będzie wchodziła więcej niż jedna osoba, w sprawach o wartości przekraczającej 10 000 (dziesięć tysięcy) złotych do składania oświadczeń wymagane jest współdziałanie co najmniej dwóch członków Zarządu działających łącznie.
W skład Zarządu mogą wchodzić: Prezes, Wiceprezes lub zwykli członkowie Zarządu, wybierani przez Fundatora. W razie gdy w skład Zarządu wchodzi jedna osoba, pełni ona funkcję Prezesa Zarządu.
Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że w statucie lub przepisach prawa powszechnie obowiązującego ustalono inaczej. W przypadku równej liczby głosów decydujący jest głos Prezesa Zarządu.
Dopuszczalne jest podejmowanie uchwał przez Zarząd Fundacji przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Możliwość udziału w posiedzeniu Zarządu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej jest wskazana w zawiadomieniu o tym zebraniu, zawierającym opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu.
Dopuszcza się podpisywanie uchwał Zarząd elektronicznie (profilem zaufanym lub certyfikowanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym), chyba że przepisy prawa powszechnie obowiązującego wymagają innej formy.

§ 11.
Kompetencje Zarządu Fundacji obejmują działania we wszystkich sprawach niezastrzeżonych dla kompetencji Fundatora, a w szczególności:
reprezentowanie Fundacji na zewnątrz;
opracowywanie rocznych i wieloletnich planów jej działania;
sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji;
sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji;
przyjmowanie subwencji, dotacji, darowizn, spadków i zapisów, środków pochodzących z ofiarności publicznej oraz dotacji i kontraktów administracji samorządowej, rządowej oraz Unii Europejskiej i innych organizacji;
zatrudnianie i zwalnianie pracowników, ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji, a także rozliczanie pracowników i innych osób współpracujących z Fundacją z wykonanej pracy;
kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
odpowiadanie za realizację jej celów statutowych.
Prezes Zarządu może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnionym obszarem należącym do zadań Fundacji lub do prowadzenia spraw Fundacji.
§ 12.
Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
Umowę o pracę z członkiem Zarządu w imieniu Fundacji podpisuje pełnomocnik ustanowiony przez Fundatora albo pozostali członkowie Zarządu.
Warunki pracy i płacy pracowników Fundacji niebędących członkami Zarządu określa Zarząd.
§ 13.
W stosunku do członków Organów Fundacji i pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami „bliskimi” zabrania się:
udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji;
przekazywania majątku Fundacji na ich rzecz na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeśli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
wykorzystywania majątku Fundacji na ich rzecz na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
V. FUNDATOR
§ 14.
Do kompetencji Fundatora należy (w drodze uchwały):
powoływanie i odwoływanie członków pierwszego Zarządu Fundacji,
dokonywanie zmian w Statucie Fundacji;
wyrażenie zgody na połączenie Fundacji z innym podmiotem prawnym;
wyrażenie zgody na likwidację Fundacji i powołanie likwidatora.
VI. DZIAŁALNOŚĆ FUNDACJI
§ 15.
Fundacja może prowadzić nieodpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie:
pozostałej pomocy społecznej, gdzie indziej niesklasyfikowanej, prowadzonej m.in. poprzez prowadzenie placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, poradnictwo dla dzieci i młodzieży, dożywianie dzieci i młodzieży, doraźną pomoc materialną dla rodzin oraz wsparcie rodzin ubogich (88.99.Z);
opieki dziennej nad dziećmi, w tym dziećmi niepełnosprawnymi (88.91.Z);
działalności wspomagającej edukację, prowadzoną m.in. poprzez pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży (85.60.Z);
pozostałych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej, prowadzonej m.in. poprzez pomoc w nadrabianiu braków edukacyjnych dzieci i młodzieży, organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizację wyjazdowych form wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z placówek prowadzonych w ramach działalności nieodpłatnej (85.59.B);
pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, prowadzonych m.in. poprzez organizowanie zajęć sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży (85.51.Z);
pozostałej działalność rozrywkowej i rekreacyjnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej, w zakresie organizowania takiej działalności podczas wydarzeń o charakterze religijnym (93.29.B).
Fundacja może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie:
działalności organizacji religijnych (94.91.Z);
pozostałych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanej, prowadzonej m.in. poprzez pomoc w nadrabianiu braków edukacyjnych dzieci i młodzieży, organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizację wyjazdowych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży z placówek prowadzonych w ramach działalności odpłatnej (85.59.B);
pozaszkolnych form edukacji artystycznej m.in. poprzez organizację warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych (85.52.Z);
działalności związanej z wystawianiem przedstawień artystycznych (90.01.Z);
działalności organizatorów turystyki (79.12.Z);
sprzedaży detalicznej pozostałych wyrobów prowadzonej na straganach i targowiskach (47.89.Z);
sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (47.91.Z);
pozostałej sprzedaży detalicznej prowadzonej poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (47.99.Z);
wydawania książek (58.11.Z);
pozostałej działalności wydawniczej (58.19.Z);
wydawania czasopism i pozostałych periodyków (58.14.Z);
działalności związanej z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych w zakresie wydawanych płyt, platform typu spotify, itunes (59.11.Z);
działalności postprodukcyjnej związanej z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi w zakresie wydawanych płyt, platform typu spotify, itunes (59.12.Z);
działalności związanej z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych w zakresie wydawanych płyt, platform typu spotify, itunes (59.13.Z);
działalności portali internetowych (63.12.Z);
działalności prawniczej (69.10. Z.);
działalności agencji reklamowych (73.11.Z);
pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet) (73.12.C);
działalności w zakresie organizacji targów, wystaw i kongresów (82.30.Z);
działalność w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów (86.90.E).

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 16.
Zmiana Statutu następuje w drodze uchwały Fundatora.
Zmiana Statutu może dotyczyć również zmian celu Fundacji.
Dla efektywnego urzeczywistniania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją. Decyzję o połączeniu podejmuje Fundator.
Połączenie z innym podmiotem nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku cele Fundacji mogłyby ulec istotnej zmianie.
§ 17.
Fundacja może być zlikwidowana w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub po wyczerpaniu środków finansowych, w drodze decyzji podjętej przez Fundatora.
Likwidatorem Fundacji staje się Prezes Zarządu.
Środki majątkowe pozostałe po likwidacji Fundacji zostają przekazane Fundatorowi, chyba że Fundator postanowi, że mają być przekazane na rzecz działających w Rzeczypospolitej innych Fundacji lub organizacji pozarządowych zbliżonych celach statutowych.

§ 18.
W razie śmierci Fundatora, jego uprawnienia określone w Statucie przejmują jego spadkobiercy, którzy podejmują decyzje zwykłą większością głosów.
§ 19.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowania przepisy powszechnie obowiązujące.